12 najkrajších vianočných rozprávok a komédií, ktoré by ste si s deťmi mali pozrieť

Komentáre · 23305 Názory

Pravdou je, že v poslednej dobe vzniklo niekoľko nových moderných rozprávok či trhákov s tematikou Vianoc. Všade sa to Santami len hemží. No len veľmi málo z nich je schopných plnohodnotne nahradiť vianočné rozprávky, na ktoré sme si zvykli, takpovediac zľudoveli a stali

Vybrali sme pre vás 22 najkrajších vianočných rozprávok: medzi nimi 12 našich, starých slovenských či československých alebo sovietskych ,ktoré vám doma môžu pomôcť navodiť tú správnu vianočnú atmosféru. Nie všetky obsahujú tematiku Vianoc, no tým, že sme si na ne každé Vianoce zvykli, sa stali ich neodmysliteľnou súčasťou.

Mnohé sa odohrávajú v zime, zobrazujú prekrásne snehové scenérie alebo v nich vystupujú „veční“ herci, na ktorých sa nedá nikdy zabudnúť.

 

Viete si napríklad niektoré Vianoce predstaviť bez hlášok ako: „Tak já jsem tajtrlík? Za první nevím, co to je, a za druhé mě to uráží!“ „Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květu, od rána až do noci, budeš vonět světu.“ „Je ti teplo dievčatko? Teplo ti je, krásavica? A čo ti šije, hlupák starý! Už mi ruky aj nohy omrzli…!“ „Na konééééééé! Žiadne nemáme. Tak utekajme...“

 

 

1) Tri oriešky pre Popolušku

Medzi špičku rozprávkovej filmovej klasiky (najmä na Vianoce) sa radí v roku 1973 nakrútená koprodukčná rozprávka Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku s úžasnou Libušou Šafránkovou a Pavlom Trávníčkom. Hoci scenár vychádzal z rozprávky Boženy Nemcovej, od iných spracovaní sa odlišuje emancipovanou a aktívnou, macochou a nevlastnou sestrou Dorou utláčaná Popoluškou. Poetické kúzlo dodávajú rozprávke zimné exteriéry nakrúcané aj v okolí zámku Moritzburg v Nemecku. Tu je mimochodom 24 faktov, ktoré ste možno o rozprávke vôbec netušili.

 

 

2) Mrázik

Hoci táto rozprávka sa obľube v Rusku či Amerike neteší, u nás sa stala vianočnou stálicou. Stala sa TOP rozprávkou vysielanou práve cez Vianoce. Kto by si nezamiloval pracovitú a skromnú, nežnú Nastenku, rozmaznanú, škaredú Marfušu v kultovej scéne lúskania lieskových orieškov, samoľúbeho, no statočného Ivana, kúzelného Mrázika či Babu Jagu z domčeka na slepačej nôžke?

Režisér Alexander Arturovič Rou si za film z Benátok odniesol aj cenu Zlatý lev! O Mrázikovi sme písali viac - napríklad - ktorej postave z filmu sa najviac podobáte? A ak ruských rozprávok nemáte dosť, odporúčame vzhliadnuť aj napríklad Krásnu Varvaru, alebo Kráľovstvo krivých zrkadiel.

 

 

3) Princezná so zlatou hviezdou na čele

Voľná adaptácia ľudovej slovenskej rozprávky zaznamenanej Boženou Nemcovou lámala po nakrútení v roku 1959 Martinom Fričom rekordy v návštevnosti. Vianoce bez nej by snáď ani neexistovali. Princezná Lada s hviezdičkou na čele sa pod rúškom noci a v myšacom kožúšku rozhodne utiecť od kráľa Kazisveta, aby útočisko našla u spravodlivého princa Radovana. Pri tejto rozprávke najlepšie deti naučíte, ako krásne sa dajú dialógy veršovať. Od začiatku do zdarného konca.

Z týchto starších rozprávok odporúčame aj rozprávky Dařbuján a Pandrhola a Obušku, z pytle ven!

 

 

4) Princ a Večernica

Libuše Šafránková je herečka, ktorú snáď nahradiť v úlohe princeznej by ani nebolo možné. V tejto rozprávke si zahrala krásnu Večernicu, hviezdu z oblohy, ktorú uniesol zlý kráľ Mrakomor a princ Velen ju má vyslobodiť. Na tejto ceste prejde mladý, ľahkomyseľný princ prerodom, čím si vyslúži aj úctu švagrov Mesačníka, Slnečníka a Veterníka, ale aj svojho otca kráľa. Film nakrútil Václav Vorlíček v roku 1978 a stále sme sa ho "neprejedli".

 

 

5) Pyšná princezná alebo Kráľ Drozdia brada

Opäť podľa predlohy knihy Boženy Nemcovej nakrútil v roku 1952 Bořivoj Zeman rozprávku Pyšná princezná - o pyšnej Krasomile vychovanej tromi chamtivými radcami a princovi Miroslavovi, ktorý ju cez spev a lásku naučí pokore. Podobne to je aj v československej rozprávke Kráľ Drozdia brada (koprodukcia s Nemeckom) z roku 1984, kde pokore a pracovitosti učí pyšnú princeznú Annu kráľ Ján.

 

 

6) Rozprávkové "werichovky"

Čo majú spoločné rozprávky Bol raz jeden kráľ (1954), Cisárov pekár (1951) a Pekárov cisár (1951)? Vystupuje v nich slávny a neopakovateľne originálny Jan Werich, rozprávkový kráľ Já První, cisár Rudolf II aj obyčajný pekár Matej. Bez nich by jednoducho Vianoce neboli Vianocami a naše deti by nepoznali našu históriu.

 

7) Pacho hybský zbojník

Legendárna slovenská komédia od Martina Ťapáka s Jozefom Kronerom veľmi svojrázne spracováva povesť o zbojníkovi Jánošíkovi: mení ho na zbojníka Pacha, jeho pravý opak: malý, slabý a najskôr mu veľmi o chudobných nejde. No arogancia a samoľúbosť šľachty ho napokon prinúti stať sa vodcom zbojníkov.

 

Vedeli ste, že na dialógoch sa podieľali aj naši komici Milan Lasica a Júliu Satinský? Potom sa nedivme, že sa nám ešte aj sníva: "Na konéééé... Žiadne nemáme. Tak utekajme." Alebo "ej, Hybe, Hybe, podľahli sme vlastnej chybe."

Z tradičných rozprávok ešte odporúčame Nebojsa a Plavčík a Vratko (inak povedané Tri zlaté vlasy deda Vševeda).

 

 

8) Perinbaba

Kto by nepoznal rozprávku o nebojácnom Jakubovi, nežnej Alžbetke, zákernej Zubatej a Perinbabke, ktorá ovláda a riadi počasie svojou snežnou perinou? Vianoce bez legendárnej Perinbaby by ani neboli Vianocami. Film Juraja Jakubiska premiéroval ešte v roku 1985 na Benátskom filmovom festivale - o pár rokov teda oslávi 40-tku! Kto by chcel, TU je o rozprávke viac zaujímavostí!

 

 

9) S tebou ma baví svet

Nasledujúce dve rozprávky či skôr komédie režírovala Marie Poledňáková: v roku 1982 nakrútila S tebou ma baví svet s našimi hercami Júliusom Satinským či Zdenkou Studenkovou o rodinnej dovolenke troch tatkov so šiestimi deťmi v malebnej beskydskej chalúpke. Je plná humoru a tradične vianočná. "Ale už toho mám dost... My taky, Matísek se pos*al! Durch?"

 

 

10) Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

No ako? Skúste nájsť u svojich detí odpovede. Tomáš Holý, čulý, temperamentný, podnikavý Vašek sa rozhodol maminke nájsť partnera a sebe otecka, pretože jedného predsa potrebuje. A tak vzniká množstvo humorných scén - aj preto, že pôvodný ocko horolezec sa v skutočnosti nezabil. "Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa."

Zoznamuje sa s náčelníkom Horskej služby a šou sa môže začať. Pretože "ne mně se múžeš spolehnout!" O rok neskôr nakrútila Poledňáková druhú časť Ako dostať tatínka do polepšovne (1978).

 

11) Pelíšky

Film z roku 1998 je určený najmä pre rodiny s tínedžermi. Legendárne hlášky o sklenároch, nástenke a scény so svojským susedom sa stali neodmysliteľnou súčasťou našej generácie. Ak chcete vašim deťom ukázať význam a diktatúru minulej doby v prijateľnej, nie priveľmi náučnej forme a zároveň ich rozveseliť naozaj kvalitnými hereckými výkonmi, tento film je na to viac ako stvorený.

 

12) Rok na dedine

Počas sviatkov prichádza i ten správny čas, aby ste deťom ukázali pôvodné slovenské tradície a pestovali tak v nich lásku k folklóru. V tomto období zvykne verejnoprávna televízia vysielať aj muzikálny dokument Rok na dedine (alebo iné, podobné dokumenty) z roku 1967. Prostredníctvom zvyklostí a tradičných tancov ukážete deťom, ako žili naši predkovia a ako vyzeralo Slovensko v minulosti.

Komentáre